0

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.

Giriş Yap

Güvenli online alışveriş

Online alışverişle ilgili endişeler ve güvenli online alışveriş için ipuçları

Online alışveriş, tüketicinin yalnızca ürünü sepetine ekleyip fatura ve iletişim bilgilerini girmesini gerektiriyor. Bu büyük kolaylık madalyonun diğer yüzüne bakıldığında kişisel olarak deneyimleyememenin verdiği “ya göründüğü/açıklandığı gibi değilse” endişesine ve veri güvenliği endişesi ve haline dönüşebiliyor. Oysa birkaç noktada dikkatli davranarak hızlı, kolay ve güvenli alışveriş yapılabiliyor. İşte güvenli online alışveriş için dikkat edilmesi gereken noktalar:

  • SSL Sertifikası web sitelerinin işlemlerinin şifrelenerek yapılmasını sağlıyor. Dolayısıyla SSL kullanan siteleri tercih etmek gerekiyor. Bu siteleri tespit etmek için URL adresinin https:// içermesi gerekiyor.
  • Pp-up reklamlarına karşı dikkatli olmak, yasal sitelerde bile görünse tıklamamak önem taşıyor.
  • Ön ödemeli sanal kartlar kimlik bilgisi kullanmadan alışveriş yapmaya olanak tanıyor.
  • Mağazanın güvenirliğinden emin olmak için telefon numarası ve fiziksel konumunu kontrol etmek, sosyal medya hesabındaki yorumları incelemek gerekiyor.
  • Wi-Fi üzerinden çevrimiçi bankacılık siber saldırganların en sevdiği dijital alışkanlıklar arasında bulunuyor.
  • Çok ucuz fiyatlar, sanal POS kullanmayıp havale yoluyla ödeme alan firmalar ve 3D Secure yöntemi kullanmayan siteler genellikle online alışverişteki güven sorunun büyümesine neden olan siteler arasında bulunuyor.