0

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.

Giriş Yap

Sanal Mağazalar

Online alışveriş tüketiciyi benzeri görülmemiş biçimde değiştirip güçlendirirken perakendeciler için de kurallar yeniden yazılıyor. Sanal mağazalar başlangıçta yalnızca satın almanın alternatif bir yolunu sunuyordu. Zamanla durum değişti ve tüketici ve tedarikçi arasındaki ilişkinin dinamiği değişmeye başladı. Tüketici ürün ve hizmetleri daha bilinçli yaklaşımla edinilmiş deneyim süzgecinden geçirerek satın almaya karar verdi. 21. yüzyılda şu alışveriş ritüelleri yaygınlaşıyor:
  • Ürün ve hizmetler hakkında internetten bilgi edinmeden mağazaya gitmemek
  • Ürünleri görebilmek için mağazayı ziyaret etmek
  • En iyi fiyatın hangi mağazada olduğunu tespit etmek için internette hızlıca tarama yapmak

İnternetten alışverişçevrimiçi alışveriş gibi kavramlarla da ifade edilen online alışverişi ticaret yapan tüm firmalara internet bağlantısı ile ulaşmak şeklinde tanımlayabiliriz. Bir dakika içinde beş, on mağazayı ziyaret etmek internet ve online alışveriş siteleri ile mümkün oluyor.

Online alışveriş, alışverişe bambaşka bir nitelik kazandırıyor. Tüketicinin ihtiyacını karşılayan ürünün en iyi fiyatta nerede bulunduğunu öğrenebilmesi için birkaç dakikasını ayırması, ürüne ulaşmak için ise birkaç gün beklemesi yeterli oluyor. Ülkenin en doğusundaki tüketici en batısındaki ürüne internet bağlantısı ve web sitesi aracılığıyla ulaşabiliyor.